Written on Dec, 22, 2014 by in | Leave a comment

Prva svetovna vojna je bila natančno dokumentirana in fotografirana tragedija, med prvimi premiki in zadnjimi bitkami pa se je ustavila na zarisanih frontah in brutalno zmlela na milijone mladeničev, katerih čete se niso premaknile za več kot nekaj metrov. Spodnje fotografije odlično orišejo kruto življenje, ki so ga živeli vojaki v jarkih. Prva svetovna vojna je bila največja vojna, v kateri …

Continue Reading...
Written on Dec, 17, 2014 by in , | Leave a comment

Zavezništva so v vojni pomembna – in so delno tudi vzrok za prvo svetovno vojno. En sam GIF priročno pokaže evolucijo zavezništev v petih letih vojne.  

Continue Reading...
Written on Dec, 16, 2014 by in | 1 Comment.

Pse so uporabljali na vojni že stari Perzijci, Indi, Galci, Cimbri in Rimljani ; tudi v srednjem veku so imele vojske s seboj pse, ki so se borili ob strani vojakov proti sovražniku ter so bili tudi stražniki ali zasledovalci. V moderni vojni uporabljajo pse le za stražo, za saniteto, za pošiljanje poročil in za zasledovanje. Zlasti pudlji in ovčarski …

Continue Reading...
Written on Dec, 10, 2014 by in | Leave a comment

Fotografija je bila med prvo svetovno vojno vedno bolj razvita in mnogi vojaki so tvegali svoja življenja, da so ujeli grozljive trenutke bitk in navidezno mirne ure tišine med premirji.

Continue Reading...
Written on Dec, 09, 2014 by in | Leave a comment

Slovenski časopis Naša moč, “glasilo slovenskega delavstva”, je 20. novembra 1914 med drugim objavilo članek z naslovom Kako so se in kako se še Angleži vojskujejo. Anglija je bila seveda nasprotnik Avstro-ogrske, zato se ne gre čuditi pristranskosti članka in težko bi rekli, da je avtor pisal izmišlijotine. Anglija je bila, zgodovinsko gledano, oportunistka in je izkoristila vsako vojno v svojo korist. …

Continue Reading...
Written on Dec, 09, 2014 by in | 1 Comment.

Leta 1914 je eden od časopisov objavil tečajno listo avstro-ogrske krone in ameriškega dolarja. S pomočjo podatkov o inflaciji v zadnjih 100 letih se je dalo izračunati, da je ena krona leta 1914 ustrezala 3,8 evrom dandanes. Na podlagi tega podatka pa lahko izvemo, kako draga so bila živila tik pred veliko vojno. Na ceniku, ki je veljal v tednu med …

Continue Reading...
Written on Nov, 27, 2014 by in , | Leave a comment

Spodnji odlomek je vzet iz knjige Kako se je začelo na Soči 1915, Rudija Šimaca. Zadnje leto kraljevega osvajanja na levem bregu Soče je bilo na Banjšicah in sosednjih vaseh na Planoti resnično hudo. To so čutile tudi vasi v neposrednem zaledju: Čepovan, Trebuša, Vrše in druga naselja. Zato so si krepko oddahnili, ko sta združeni vojski nemškega in avstrijskega cesarja …

Continue Reading...
Written on Nov, 27, 2014 by in | Leave a comment

Senzacionalizem v časopisih ni nova iznajdba. Na današnji dan pred stotimi leti, 4. novembra 1914, je časopis Slovenski gospodar, katoliško in konservativno usmerjen tednik za štajersko podeželje, poročal o napredovanju islama v Veliki vojni, sestavek pa je naslovil Islam ustaja. Kdo je komu kaj napovedal? Časopis je poročal, da je 3. novembra turška vlada Rusiji uradno podala napoved vojne in da je turški …

Continue Reading...
Written on Nov, 27, 2014 by in | Leave a comment

Pred stotimi leti se je med poletjem zvrstilo kup dogodkov, ki so neizbežno peljali v svetovni konflikt, ki ga svet dotlej ni videl. Umrlo je več kot 17 milijonov ljudi, na novo so se zarisale meje na treh celinah, 20. stoletje pa je bilo usmerjeno v desetletja vojn. Kot smo izvedeli v drugem članku, se je prva svetovna vojna začela …

Continue Reading...
Written on Nov, 27, 2014 by in | Leave a comment

Smrt kralja 20. maja 1910 so v Londonu pokopali kralja Edvarda VII, pogreb pa je bil največje srečanje evropskih monarhov v zgodovini – in eno zadnjih, saj je veliko monarhij po prvi svetovni vojni izginilo. Po ulicah britanske prestolnice so kraljevo krsto spremljali vsi pomembnejši možje modre krvi (republikanski gostje so, ne glede na moč države, korakali na koncu procesije): …

Continue Reading...